انواع ورق های فلزی

انواع ورق های فلزی

انواع ورق های فلزی

ورق فلزی کاربردهای زیادی در جامعه مدرن دارد. نرده ها ، مبلمان ، اتومبیل و حتی رایانه ها از فلز استفاده می کنند. ورق فلزی نام خود را از ظاهر نازک و صاف به دست می آورد. بر خلاف میله های فلزی ، فلز به اندازه کافی صاف است که تولید کننده می تواند رول مواد را ایجاد کند. با این حال ، ورق های فلزی آنقدر نازک نیستند که بتوانند به راحتی فویل های فلزی را پاره کنند.

فولاد نورد سرد

ورق های فلزی به اشکال مختلفی موجود است که یکی از آنها نورد سرد است. این فرآیند شامل قرار دادن آلیاژ فلز بین دو غلطک  یکی در بالا و دیگری در پایین برای تغییر شکل فلز در یک قطعه نازکتر یا ورق از اندازه اصلی آن است. فولاد نورد سرد به عنوان فولاد نورد گرم شروع می شود اما سازنده قبل از تکمیل رول نهایی ، فلز را با اسید شستشو می دهد. مرحله آخر ، یک عملیات حرارتی است که به آنیل کردن معروف است. فولاد نورد سرد قوی تر از فولاد نورد گرم است و دارای یک پایان پیشرفته است.

انواع ورق های فلزی
انواع ورق های فلزی

 

حتما بخوانید: برش ورق

فولاد نورد گرم

فولاد نورد گرم بر خلاف فولاد نورد سرد ، روند نورد را در دمای بالاتر از ۱۴۰۰ درجه فارنهایت یا بالاتر طی می کند. تولید کنندگان ممکن است از چاله های گرمایش القایی برای بالا بردن دمای فلز قبل از چرخیدن قطعه استفاده کنند تا به اندازه دلخواه برسند. این فرآیند باعث ورق های فلزی با ضخامت های بین ۱/۱۶ اینچ و ۵/۱۶ اینچ می شود.

 

فولاد نرم

فولاد ملایم زیر مجموعه ای از فولاد نورد سرد است. آلیاژ فولاد در این فرآیند حاوی کربن کمتری نسبت به سایر فلزات فلزی است. به همین دلیل ، ورق های فولادی ملایم به خوبی در مورد دستکاری هایی مانند جوشکاری یا تشکیل واکنش نشان می دهند. ورق های فولادی ملایم در صفحه های بدنه خودرو رایج است. فولاد خفیف در ضخامت از ۲۳۹۱/۱۰۰۰ اینچ تا ۶۷/۱۰۰۰ اینچ است.

آلومینیوم

در حالی که ورق فلزی می تواند از مس ، برنج ، قلع ، نیکل یا تیتانیوم تشکیل شود ، آلومینیوم رایج ترین ورق فلز علاوه بر فولاد است. از آنجا که آلومینیوم به طور طبیعی نرم است ، توانواع ورق های فلزیلید کنندگان عناصری مانند آهن ، مس ، سیلیکون یا منیزیم را برای افزایش استحکام آن اضافه می کنند. برخی از ورق های فلزی آلومینیوم قابل درمان با گرما هستند ، فرایندی که باعث افزایش مقاومت می شود. به طور کلی ورق های آلومینیومی مقاوم در برابر خوردگی هستند. ورق آلومینیومی برای بسیاری از موارد از جمله جواهرات ، پره های فن ، شاسی الکترونیکی و لوازم خانگی مناسب است.

 

انواع ورق های فلزی
انواع ورق های فلزی

ورق های فلزی سوراخ دار

ورق های سوراخ دار ممکن است تقریباً از هر نوع ورق فلز از فلز ضدزنگ تا برنز تشکیل شود. این با ورق های معمولی متفاوت است زیرا سازنده، سوراخ های فلزی را قطع کرده است. سوراخ ها ممکن است از اندازه ها یا شکل های مختلفی برخوردار باشند. سوراخ های گرد ، مربع و شکافدر ورق های فلزی سوراخ دار متداول هستند و برای سوراخ ها به صورت متقارن و یکنواخت ظاهر نمی شود ، همانطور که در مورد ورق های فلزی محصور وجود دارد. ورق های سوراخ دار ممکن است از الگوهای تزئینی پیچیده تری نیز تشکیل شود.

 

منبع : https://itstillruns.com/steel-used-car-bodies-7592134.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *