میلگرد و انواع آن

میلگرد و انواع آن

میلگرد و انواع آن

میلگرد و انواع آن: متداول ترین نوع میلگرد، فولاد کربن است که به طور معمول از میله های گرد داغ با الگوهای تغییر شکل تشکیل شده است. انواع دیگر که به راحتی در دسترس هستند عبارتند از: فولاد ضد زنگ ، میله های کامپوزیت ساخته شده از الیاف شیشه ، فیبر کربن یا الیاف بازالت.

 

میله های تقویت کننده فولاد همچنین ممکن است در یک رزین اپوکسی پوشش داده شده باشد که برای مقاومت در برابر اثرات خوردگی بیشتر در محیط های نمکی ، بلکه همچنین سازه های مبتنی بر زمین پوشانده شده است. نشان داده شده است كه بامبو جايگزين مناسبي براي آراستن فولاد در ساخت بتن است.

 

این نوع جایگزین ها گران تر هستند یا ممکن است از خواص مکانیکی کمتری برخوردار باشند و از این رو بیشتر در ساخت تخصص مورد استفاده قرار می گیرند که خصوصیات بدنی آنها یک عملکرد خاص را ارائه می دهد که فولاد کربن آن را تأمین نمی کند. فولاد و بتن دارای ضرایب انبساط حرارتی هستند. بنابراین یک عضو بتونی تقویت شده با فولاد، نسبت به تغییر دما حداقل تنش دیفرانسیل را تجربه می کند.

 

میله های تقویت شده فولادی برای کمک به بتن با مقاومت در برابر نیروهای تنش استفاده می شود. بتن به اندازه طبیعی برای نیروهای فشرده سازی قوی است ، اما نیروهای تنشی می توانند آنرا بشکنند.

میلگردهای تغییر شکل یافته در فولاد تقویت شده یک استاندارد بوده است. از میلگردهای ساده نیز در مواقعی استفاده می شود که انتظار می رود از فولاد مسلح رکود کند. این به طور معمول زمانی اتفاق می افتد که آنها در پیاده روها، بزرگراه ها و پل های قطعه ای نصب شوند.

الگوی تغییر شکل یافته روی میلگرد کمک می کند تا بتن به سطح فولاد تقویت شده بچسبد. الگوی روی یک نوار تغییر شکل مشخص نشده است ، اما فاصله و ارتفاع “برجستگی” تنظیم می شود.

حتما بخوانید: محاسبه وزن میلگرد و انتخاب میلگرد مدنظر

 

 

میلگرد و انواع آن
میلگرد و انواع آن

مشخصات تقویت کننده فولاد

میله های تقویت شده با استفاده از مواد فلزی مختلف نوار گرم هستند. بیشتر میلگردها از تخته های جدید فولادی می چرخند ، اما سایر آنها از آوارهای فولادی یا ریل های ریلی عبور می کنند. میلگردها باید دارای نوعی شناسایی باشند که می تواند برای شناسایی آسیاب تولید شده از نوار فولادی تقویت کننده استفاده شود.

 

انواع میلگرد

میلگردهای فلزی کربن: این رایج ترین نوع میلگرد است و گاهی اوقات به آن “نوار سیاه” گفته می شود. بسیار متنوع است اما نسبت به انواع دیگر راحت تر می خورد و باعث می شود در مناطقی که در معرض رطوبت زیاد قرار دارند یا در سازه هایی که غالباً در معرض آب هستند ، نامناسب باشد. با این وجود بسیاری از میلگردهای فلزی کربن بهترین گزینه برای سایر ساخت و سازها هستند.

 

پارچه سیم جوش داده شده: پارچه سیم جوش داده شده ( WWF ) از یک سری سیم های فلزی ساخته شده در زاویه های درست و جوشکاری شده الکتریکی در همه گذرگاه های سیم فولادی ساخته شده است. این می تواند در صفحات اسلب روی زمین که در آن زمین به خوبی فشرده شده است ، استفاده شود. از سنگین ترین پارچه ی جوش خورده می توان در دیوارها و صفحات سازه ای ساختاری استفاده کرد. این معمولاً در آسفالت جاده، بسترهای جعبه، سازه های زهکشی و کانالهای بتونی کوچک استفاده می شود.

میلگرد و انواع آن
میلگرد و انواع آن

میله های تقویت کننده ورق فلزی: تقویت فلز ورق معمولاً در صفحات کف، پله ها و ساخت سقف استفاده می شود. تقویت ورق فلزی از قطعات ورق فولادی آلیاژی تشکیل شده است که به صورت موج دار در حدود یک شانزدهم اینچ با عمق سوراخ شده و سوراخ هایی در فاصله منظم وجود دارد.

 

میلگرده های روکش شده با اپوکسی: این میلگردها گران هستند و در مناطقی که با آب نمک در تماس باشند یا جایی که یک مشکل خوردگی قریب الوقوع است، استفاده می شود. تنها مشکل این است که روکش می تواند بسیار ظریف باشد، بنابراین میله ها باید از یک منبع معتبر سفارش داده شوند.

 

میلگردهای اروپایی: این میلگردها معمولاً از منگنز ساخته می شوند بنابراین تمایل به خم شدن راحت تر دارند. آنها برای استفاده در مناطقی که مستعد شرایط جوی شدید یا اثرات زمین شناسی مانند زلزله، طوفان یا گردبادها نیستند مناسب نمی باشند. با این حال آنها می توانند مقرون به صرفه باشند.

 

میلگردهای استنلس استیل: فولاد ضد زنگ می تواند به عنوان نوار فولادی تقویت کننده جایگزین با تقویت فولاد کربن استفاده شود. استفاده از میله های تقویت شده از فولاد ضد زنگ باعث ایجاد خوردگی گالوانیک نمی شود و می تواند یک راه حل مقرون به صرفه در مناطقی باشد که در معرض مشکلات خوردگی قرار دارند یا در جایی که تعمیر آن سخت و گران است. اما این میلگردها حداقل هشت برابر بیشتر از میلگردهای روکش شده با اپوکسی هزینه دارند.

میلگردهای گالوانیزه: میلگردهای گالوانیزه نسبت به میلگردهای کربن ۴۰ برابر در برابر خوردگی مقاوم هستند و آنها را برای سازه هایی که به شدت در معرض شرایط مرطوب قرار می گیرند ، ایده آل می کند. با این حال آنها گران قیمت هستند.

میلگردهای فلزی یا مش مشبک گسترده: تقویت فلز یا سیم مش تقویت شده محصول مناسب دیگری برای بتن است. فلز منبسط شده با برش ورق فولادی در خطوط موازی ساخته می شود که سپس شکل می گیرند تا شکل الماس یا یک مربع شکل بین هر برش ایجاد شود. از فلز منبسط شده معمولاً در مناطقی که ضخامت قابل توجهی از گچ مورد نیاز است یا تقویت بتن سبک استفاده می شود. از آرماتور مش می توان در پیاده روها، پدهای بتونی كوچك یا سطوح قابل پیاده روی استفاده كرد كه بار زیاد یا بار بالایی دریافت نمی كنند.

میلگردهای شیشه ای- فیبری تقویت شده- پلیمر ( GFRP ): میلگردهای مشابه GFRP ، تحت هیچ شرایطی دچار خوردگی نمی شوند. با این حال هزینه بالایی را برای آن پرداخت خواهید کرد. این میلگردها می توانند ۱۰ برابر هزینه میلگردهای روکش شده با اپوکسی را متحمل شوند.

قیمت و هزینه میلگرد

هزینه میلگرد را می توان بر اساس هر پایا در تن تخمین زد. هزینه فولاد می تواند از ماه به ماه و حتی از روز به روز متغیر باشد.

منبع : https://www.thebalancesmb.com/types-of-rebars-844455

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *