انواع مختلف اتصالات لوله

انواع مختلف اتصالات لوله

انواع مختلف اتصالات لوله در سیستم لوله کشی

انواع مختلفی از اتصالات لوله در لوله کشی و اهداف مختلف در سیستم های لوله کشی موجود است. از اتصالات لوله در سیستم های لوله کشی برای پیوستن به چندین لوله با اندازه های یکسان یا اندازه های مختلف ، برای تنظیم جریان یا اندازه گیری جریان استفاده می شود. آنها از مواد مختلفی مانند مس ، آهن ، برنج ، PVC و غیره ساخته شده اند.

اتصالات مختلف لوله و عملکرد آنها

 • آرنج
 • کاهش دهنده
 • نوع سه راهی
 • نوع صلیب
 • جفت
 • اتحادیه ها
 • آداپتورها
 • اولت
 • پلاگین
 • کلاه لبه دار
 • شیر فلکه
 • اتصالات لوله آرنج

 

اتصال آرنج:

از آرنج برای تغییر جهت جریان بین دو لوله استفاده می شود. آرنج ها به طور کلی با زاویه ۲۲٫۵ درجه ، ۴۵ درجه و ۹۰ درجه در دسترس هستند. اگر لوله ها با قطر یکسان باشند از آرنج های معمولی استفاده می شود در غیر این صورت از آرنج های کاهنده استفاده می شود. آرنج ها از مواد مختلفی ساخته شده اند. ما می توانیم آنها را با جوش دادن لب به لب یا سوکت نیز اصلاح کنیم.

کاهش دهنده ( Reducer ):  یک مؤلفه اتصالات لوله است که با کاهش اندازه لوله ، اندازه جریان را از بزرگتر به کوچکتر کاهش می دهد. معمولاً دو نوع کاهنده وجود دارد. یکی از کاهنده های متحد المرکز است که مانند مخروطی شکل با کاهش تدریجی در اطراف لوله ایجاد می شود اما در این حالت تجمع هوا ممکن است و منجر به کاویتاسیون می شود. مورد دیگر ، كاهش كننده كانال است كه دارای یك لبه به موازات لوله اتصال است كه تجمع هوا امكان پذیر نیست.

 

با ما باشید با : بهترین نوع شیر آلات

 

اتصال سه راهی

اتصالات نوع سه عنصری از سیستم لوله کشی می باشد که به شکل T است. با داشتن یک ورودی و دو پریز، پریزهای خروجی در ۹۰ درجه به اتصال خط اصلی (ورودی) چیده شده اند. همچنین می توان از آن برای ترکیب جریان از دو ورودی به یک پریز استفاده کرد. آنها همچنین در مواد مختلف و اندازه های مختلف موجود هستند. اگر ۳ ضلع اتصالات T از نظر اندازه مشابه باشند ، آن را به عنوان مساوی / مساوی می نامند ، در غیر این صورت آن را به عنوان Tee نابرابر می نامند.

 

انواع مختلف اتصالات لوله
انواع مختلف اتصالات لوله

 

اتصال صلیب

اتصالات نوع صلیب شامل طرف ۴ باز در ۴ جهت است. این اتصالات وقتی وصل می شوند که ۴ لوله در یک نقطه قرار دارند. با تغییر دما ، این اتصالات باعث ایجاد استرس بیشتر در لوله می شوند زیرا در مرکز، درچهار نقطه ی اتصال قرار می گیرند. اتصالات متقاطع معمولاً برای سیستم های آبپاش آتش استفاده می شود.

 

اتصال جفت

برای اتصال لوله هایی با قطری از کوپلینگ استفاده می شود. در صورت خراب شدن لوله یا نشتی ، این اتصال مفید است. به طور کلی دو نوع اتصال وجود دارد: اتصال جابجایی و اتصال فشرده سازی. اتصال فشرده سازی، اتصالی معمولی است که بین دو لوله متصل می شود و از طریق نواختن واشر، مهر و موم لاستیکی در هر دو طرف از نشت جلوگیری می کند . اتصال جابجایی ، نصب آسان تری  دارد و شامل دو لوله است که به صورت روی هم رفته چیده شده اند ، لوله داخلی می تواند تا حدودی بلغزد بنابراین ، می توانیم لوله اتصال آسیب دیده به طول طولانی را، با اتصال جابجایی حل کنیم.

 

اتصال اتحادیه ها

اتحادیه نوعی اتصالات است که عملکرد آن شبیه به اتصال است. اما اتصال نمی تواند پس از رفع حذف شود ، اما در این حالت می توانیم اتحادیه را هر زمان که لازم باشد حذف کنیم. اتحادیه ها شامل موضوعات پایان یافته با مهره ی  نر و ماده هستند. بنابراین ، این نوع اتصال برای حفظ لوله مفید است.

 

اتصال آداپتورها

اگر لوله ها دارای انتهای مخصوص یا انتهای ساده نباشند ، آداپتورها را به هر دو جنس نر یا ماده می زنند. آداپتورها معمولاً برای لوله های مسی و PVC استفاده می شوند. آداپتورهای نر حاوی نخ های نر هستند و آداپتورهای ماده حاوی موضوعات ماده هستند. یک انتهای آداپتور ساده است که آن را چسب کرده و یا جوش می دهند یا به انتهای لوله ی ساده جوش داده می شود.

 

اتصال اولت

در زمان وجود اندازه های مناسب اتصالات ، از اولت نیز استفاده می شود که برای نیاز ما مناسب نیست. گاهی اوقات اندازه ی لوله ی ورودی در مقایسه با لوله های خروجی در بخش هایt ، بزرگتر هستند که در این صورت از اولت استفاده می شود. انواع زیادی از اولت وجود دارد.

 

اتصال پلاگین

پلاگین یا(افزونه ) یکی از اجزای لوله کشی است که به طور کلی برای بستن یا بازکردن لوله در هنگام بازرسی و تعمیر استفاده می شود. شاخه ها معمولاً حاوی موضوعات نر هستند.

 

اتصال کلاه لبه دار(در پوش)

درپوش یک نوع اتصالات لوله است که عملکرد آن مانند پلاگین می باشد ، اما تنها تفاوت این است که پلاگین شامل موضوعات نر است و درپوش حاوی موضوعات ماده می باشد که پیچ های آن بر روی موضوعات نر لوله است. این مواد در موادهای مختلفی مانند لاستیک ، مس ، فولاد ، پلاستیک و غیره موجود است.

شیر فلکه در اتصالات لوله

دریچه ها اجزای سیستم لوله کشی هستند که برای متوقف کردن یا تنظیم جریان سیال در مسیر آن استفاده می شوند. بسته به نوع کاربرد آنها ، انواع مختلف دریچه نیز موجود است.

برخی از انواع مهم دریچه ها و کاربردهای آن
 • شیر دروازه
 • سوپاپ و شیر توپ – فقط برای جداسازی استفاده می شود.
 • دریچه گلوب – برای پرتاب کردن استفاده می شود.
 • شیر چک – برای جلوگیری از جریان معکوس (عدم بازگشت) استفاده می شود.
 • شیر پروانه ای – برای جداسازی و همچنین پرتاب کردن استفاده می شود.
 • دریچه دیافراگم – برای جداسازی استفاده می شود.

 

منبع : https://theconstructor.org/building/types-of-pipe-fittings-in-plumbing/12541/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *