انواع واشر و کاربرد های آن

انواع واشر و کاربرد های آن

انواع واشر و کاربرد های آن : واشر صفحه ای نازک معمولاً به شکل دیسک با سوراخ در وسط آن است که به طور معمول برای توزیع بار اتصال دهنده های پیچیده مانند پیچ ​​یا مهره استفاده می شود.

 

کاربردهای واشر

سایر کاربردهای واشر به عنوان فضا ، فنر ( بلویل ، واشر موج ) ، پد سایش ، دستگاه نشانگر پیش بارگذاری ، دستگاه قفل کردن و کاهش لرزش ( واشر لاستیکی ) است. قطر خارجی ( OD )  واشر ها تقریباً دو برابر عرض قطر داخلی  ( ID )  می باشند.

واشرها معمولاً فلزی یا پلاستیکی هستند. اتصالات پیچ دار با کیفیت بالا به واشرهای فولادی سخت شده جهت جلوگیری از نابود شدن بارهای پیش از اعمال گشتاور نیاز دارند.

واشرهای لاستیکی یا الیافی که در شیرها یا شیرهای آب استفاده می شود برای متوقف کردن جریان آب مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا واشر ها برای کار کرد های مختلف طراحی شده و ساختاری متفاوت دارند که اکثر آن ها شبیه به هم می باشند.

واشرها همچنین برای جلوگیری از خوردگی گالوانیک ، به ویژه با عایق کاری پیچ های فلزی از سطوح آلومینیوم استفاده می شوند.

 

 

حتما بخوانید : انواع مختلف اتصالات لوله

 

 

انواع واشر و کاربرد های آن
انواع واشر و کاربرد های آن

واشرها را می توان به سه نوع طبقه بندی کرد:

واشرهای ساده که یک بار را پخش می کنند  و مانع از آسیب رسیدن به سطح می شوند یا نوعی عایق مانند برق را تأمین می کنند.

واشرهای اسپلیت که دارای انعطاف پذیری محوری هستند و برای جلوگیری از شل شدن چفت به دلیل ارتعاشات استفاده می شوند.

واشرهای قفل کننده از شل شدن چفت و چرخش قفل نشده دستگاه بست ، جلوگیری می کنند. واشرهای قفل معمولاً واشرهای اسپلیت هستند.

انواع واشر:

  • واشر تخت
  • واشر شانه
  • واشر زبانه
  • واشر قفل
  • واشر Countersunk
  • واشراسپلیت

 

واشر تخت

واشر ساده  یا ( واشر تخت ) یک حلقه مسطح می باشد که این نوع واشر ها اغلب فلزی هستند و برای پخش بار پیچ های پیچ دار استفاده می شود. علاوه بر این، هنگامی که سوراخ قطر بزرگتر از مهره ثابت می باشد، ممکن است از واشر ساده استفاده شود.

 واشر تخت برای توزیع بارهای پیچ ، پیچ و آجیل به طور مساوی هنگام بستن بست ، استفاده می شود.

واشر شانه

واشر شانه ها که گاه به آن واشرهای “مرحله” یا “فلنج” گفته می شود ، از یک کلاه تاج دار بالا برخوردار هستند. این دسته ازواشر ها منحصر به فرد می باشند زیرا واشر شانه  در درجه اول در صنعت تجهیزات الکترونیکی به عنوان عایق مورد استفاده قرار می گیرد ، بنابراین از مواد غیر رسانا ساخته می شوند.

واشر زبانه

واشر زبانه  در تنظیمات تقریباً نامتناهی با شکاف های داخلی و خارجی می باشد که ساختار این نوع واشر ها به صورت چند شکل وتخت است.

واشر قفل

واشرهای قفلی که  در شکاف معمولی مارپیچی و انواع دندانهای داخلی و خارجی  استفاده می شوند.

واشر های کنترلی

واشرهای Countersunk به اشکال مختلفی به چشم می خورند که شامل ۹۰ درجه خنک کننده، کانتر زاویه دار، فلنج، بدون حلقه، فلنج نورد، و غیره است.

واشر اسپلیت

واشر اسپلیت یا واشر قفل بهاری حلقه ای است که در یک نقطه تقسیم شده و به شکل مارپیچ خم می شود. این امر باعث می شود واشر بتواند نیروی فنری بین سر بست و بستر داشته باشد که شستشوی محکم در برابر بستر و پیچ را به سختی در برابر مهره یا زیر بست حفظ می کند و باعث ایجاد اصطکاک و مقاومت بیشتری در برابر چرخش می شود.

واشرهای اسپلیت هر سستی ناشی از لرزش یا انبساط حرارتی را جذب می کنند. آنها همچنین بازی جانبی را در مجامع از بین می برند و از بلبرینگ برای کنترل فشار نهایی و بازی استفاده می شوند. اتصالات لرزشی اغلب از واشرهای اسپلیت استفاده می کنند.

واشرهای اسپلیت سه نوع اساسی دارند:

واشرهای بلویل ، همچنین به عنوان واشرهای اسپلیت جامد یا واشرهای مخروطی شناخته می شوند. دارای شکل مخروطی اندکی هستند که هنگام تغییر شکل ، نیروی محوری را فراهم می کند.

فنر دیسک منحنی شبیه به  Belleville  است ، مگر اینکه واشر فقط در یک جهت خمیده باشد. بنابراین تنها چهار نقطه تماسی وجود دارد. برخلاف واشرهای Belleville  ، آنها فقط فشارهای سبک دارند.

واشرهای موجی دارای یک “موج” در جهت محوری هستند که در هنگام فشرده سازی فشار اسپلیت  را فراهم می کنند.

منبع : https://learnmech.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *