انواع سیستم های خنک کننده

انواع سیستم های خنک کننده

انواع سیستم های خنک کننده : سیستم های خنک کننده مکانیزم هایی هستند که برای از بین بردن گرما از ماشین ها ، فرآیندها یا هوا کار می کنند و این انرژی حرارتی را به یک مایع خنک کننده از طریق مبدل های حرارتی منتقل می کنند. در طراحی سیستم خنک کننده اتلاف گرمای ماشینها / دستگاه ها که خنک می شوند، مشخصات حرارتی محیط کار، راندمان خنک کننده و مکانیسم های انتقال حرارت را در نظر می گیرند تا یک روش مناسب را تولید کنند که دامنه دمای مورد نظر را برای تجهیزات یا ساختار حفظ کند.

خنک کننده را می توان با استفاده از فرآیندهای مختلف انجام داد. در انتخاب سیستم خنک کننده مناسب برای نیازهای خود ، نوع سیستم خنک کننده و کاربرد آن در صنعت خود و همچنین ظرفیت، کارایی و عملکرد آن را در نظر بگیرید.

 

انواع متداول سیستم خنک کننده شامل موارد زیر است:

  • آدیاباتیک
  • مه / غبار
  • شار با حرارت بالا
  • ترانزیستور دوقطبی دروازه عایق بندی شده ( IGBT )
  • آب گرمایش القایی
  • میکروکلایت
  • مایع پمپ شده

 

انواع سیستم های خنک کننده
انواع سیستم های خنک کننده

سیستمهای خنک کننده آدیاباتیک

سیستم های خنک کننده آدیاباتیک با کشیدن هوای گرم از طریق لنت های مرطوب شده ، دما را با کاهش مصرف آب تنظیم می کنند که مناسب برای محیط های گرم و خشک می باشد. سیستمهای خنک کننده آدیاباتیک همچنین در فضای چگال تر و با نیازهای اسب بخار کمتری نسبت به واحدهای تبخیری سنتی ، سرمایش خشک را فراهم می کند.

هوای گرم و خشک از طریق لنت های قبل از خنک کننده کشیده می شود تا لامپ خشک محیط هوای ورودی را برای رد بیشتر گرمای سیستم کاهش دهد. استفاده از تجهیزات آدیاباتیک می تواند خطر پوسته پوسته شدن ، خوردگی و باکتریهای ناشی از آب را به حداقل برساند.

سیستمهای خنک کننده مه / غبار

سیستم های خنک کننده مه می تواند تعویض پذیر این روش برای خنک کننده هوا باشد. این سیستم مناسب مناطق مرطوب می باشد. این سیستم ها غالباً در گلخانه ها دیده شده و در اتاق های بزرگ نیز استفاده  می کنند. سیستم خنک کننده مه ، مه غلیظ در تمام فضا گردش می کند تا آب گرم شود و تبخیر گردد.

سیستمهای خنک کننده مه، آب را از طریق نازلها مجبور می کند تا به قطرات آب ریز تبدیل شوند که به سرعت گرما را جذب کنند و تبخیر می شوند. این کار باعث می شود که گرما از محیط خارج شده تا هوا خنک شود.

سیستم های خنک کننده شار با حرارت بالا

سیستم های خنک کننده شار با حرارت بالا ممکن است از لوله های گرما ، صفحات سرد ، کولرهای سیال یا مبدلهای حرارتی استفاده کند. غالباً در برنامه های رایانه ای، ارتباطی، نظامی، هوافضا، الکترونیک و انرژی مشاهده می شود. حذف گرمای زیاد به طور معمول در انتقال حرارت یک فاز یا دو فاز انجام می شود.

 

حتما بخوانید:ورق گالوانیزه

 

انواع سیستم های خنک کننده
انواع سیستم های خنک کننده

 

سیستم های خنک کننده آب گرمایش القایی

بسته به نوع سیستم ، سیستمهای خنک کننده آب گرمایش القایی می توانند از تبادل گرما از آب به هوا ، تبادل گرما از آب به آب یا خنک کننده هوا استفاده کنند. این سیستم ها برای پایین آمدن سطح دمای سیم پیچ کار ، سر کار یا منبع تغذیه با گرما تولید شده توسط تلفات الکتریکی استفاده می شوند.

 

سیستم های خنک کننده ترانزیستور دوقطبی دروازه ای ( IGBT ) عایق بندی شده

سیستم های خنک کننده گیت دو قطبی عایق بندی شده Gate Bipolar (IGBT)  یک راه حل رایج برای الکترونیک های قدرت است. با توجه به جریانهای الکتریکی زیاد و ولتاژهای دگرگون شده ، حتی کمترین ناکارآمدی می تواند منجر به حجم بالای گرمای زباله شود. خنک کننده هوا از طریق خنک کننده  برای کاربرد انرژی بالا کافی نیست. از خنک کننده مایع برای انتقال گرما و فعال کردن چگالی توان بالاتر در یک ماژول جمع و جور تر استفاده می شود.

 

سیستمهای خنک کننده میکروکلایت

سیستم های خنک کننده میکروکلایت برای افرادی که در معرض دمای محیط بالا هستند ، انتقال گرما را فراهم می کند. کاربران پزشکی ، نظامی و صنعتی که با استرس گرما روبرو می شوند می توانند از این سیستم ها استفاده کنند که برای انتقال گرمای منفعل قابل نصب ، دستی و یا وسیله نقلیه باشند.

 

سیستم های خنک کننده مایع پمپ شده

سیستم های خنک کننده مایع با پمپ در صنایع خودرو ، هواپیمایی ، انرژی و سایر صنایع کار می کنند. این سیستم ها که معمولاً از پمپ ، بشقاب سرد، خنک کننده و خطوط مایع تشکیل شده اند ، سیال را برای اتلاف گرما به گردش در می آورند. پمپ خنک کننده آب، مایع را از طریق سیستم گردش می کند تا گرما را از بین ببرد. برای اطمینان از خنک کننده سریع و مؤثر ، این پمپ ها کنترل میزان جریان و میزان جریان سیال را ارائه می دهند.

 

انواع دیگر سیستم های خنک کننده

راه حل خنک کننده مناسب می تواند ایمنی محصول را تضمین کرده و عمر آن را افزایش دهد. سیستم های خنک کننده را در اتومبیل ها ، ماشین آلات کارخانه های صنعتی ، راکتورهای هسته ای و بسیاری از ماشین آلات دیگر پیدا خواهید کرد. این سیستم ها همچنین می توانند با کاربرد طبقه بندی شوند که شامل تجهیزات کشاورزی ، تجهیزات پشتیبانی زمینی هواپیما ، اتوکلاو ، فرآوری مواد غذایی ، آزمایشگاه ، لیزر و شتاب دهنده خطی است.

 

منبع : https://www.thomasnet.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *