تفاوت لوله استیل بدون درز و درزدار

تفاوت لوله استیل بدون درز و درزدار

تفاوت لوله استیل بدون درز و درزدار ، در حالی که بسیاری از روش های تولید لوله وجود دارد ، برجسته ترین بحث در صنعت مقایسه مقاومت الکتریکی جوش داده شده ( ERW ) در مقابل لوله فولادی بدون درز ( SMLS ) است. هر دو روش تولید لوله های فولادی و یکپارچه برای ده ها سال مورد استفاده قرار گرفته اند. با گذشت زمان ، روش های استفاده شده برای تولید هر یک پیشرفت کرده است.

کدام یک از لوله ها  بهتر است؟

  • تولید لوله استیل درزدار

لوله درزدار به عنوان یک روبان کویل از استیل که به  آن اسکلت نیز گفته می شود ، شروع میگردد. اسکلت به طول دلخواه بریده شده و در نتیجه یک ورق مستطیل مسطح ایجاد می شود. عرض انتهای کوتاهتر آن ورق ، به قسمت بیرونی لوله تبدیل می گردد، مقداری که می تواند برای محاسبه قطر خارج از آن استفاده شود.

ورق های مستطیلی از طریق دستگاه نورد تغذیه می شوند که قسمت های طولانی تر را به سمت دیگری پیچ کرده و یک استوانه را تشکیل می دهد. در فرآیند ERW ، جریان الکتریکی با فرکانس بالا بین لبه ها منتقل شده و باعث می شود آنها در هم ذوب و فیوز شوند.

مزایای لوله استیل درزدار یا ERW

مزیت لوله  ERW در این است که از فلزهای همجوشی استفاده نمی شود و درز جوش قابل مشاهده یا احساس نمی باشد. این مخالف با جوش قوس مضاعف ( DSAW ) است ، که یک مهره جوش واضح را پشت سر می گذارد که باید بسته به کاربرد آن از بین برود.

تکنیک های تولید لوله درزدار طی سالها بهبود یافته است. شاید مهمترین پیشرفت در آن ، جابجایی جریان های الکتریکی با فرکانس بالا برای جوشکاری باشد. قبل از دهه ۱۹۷۰ از جریان کم فرکانس استفاده می شد. درزهای جوش تولید شده از ERW با فرکانس پایین مستعد به خوردگی و خرابی درز بودند. بیشتر انواع لوله درزدار پس از ساخت نیاز به عملیات حرارتی دارند.

  • تولید لوله استیل بدون درز

لوله استیل بدون درز یک لوله دایره ای است که دارای یک بخش توخالی می باشد و هیچ درز در اطراف آن وجود ندارد. لوله استیل بدون درز از فولاد کربن ، فولاد آلیاژی ، شمش استیل ضد زنگ یا لوله جامد خالی ساخته شده و سپس با نورد گرم ، نورد سرد یا طراحی سرد ساخته می شود. لوله های یکپارچه از لوله های جوش داده شده برتر محسوب می شود زیرا با استفاده از تخته های فلزی یکپارچه ، با استحکام مکانیکی ذاتی و بدون جوش درز ساخته می شوند.

 

تفاوت لوله استیل بدون درز و درزدار
تفاوت لوله استیل بدون درز و درزدار

 

همراه ما باشید با : انواع اتصالات لوله کشی

 

تفاوت لوله استیل درزدار و بدون درز

به طور کلی ، لوله ی درزدار ذاتاً ضعیف تلقی می شود زیرا شامل یک درز جوش می باشد. لوله بدون درز فاقد این نقص ساختاری درک شده و ایمن تر به حساب می آید.

در حالی که لوله های درزدار شامل یک درز میباشند و از لحاظ نظری ضعیف تر به حساب می آیند ، اما تکنیک های تولید و تضمین کیفیت هر کدام به حدی بهبود یافته اند که لوله های درزدار در هنگام عبور مطابق دلخواه انجام می شود. در حالی که مزیت ظاهری واضح است ، یک انتقاد از لوله کشی بدون درز این است که روند نورد و کشش ضخامت دیوار ناسازگار را در مقایسه با ضخامت دقیق تر ورق های فولادی که برای جوشکاری تعیین شده اند ، تولید می کند.

لوله های استیل درز دار و بدون درز در کجا کاربرد دارند؟

استانداردهای صنعت حاکم بر تولید و مشخصات  ERW  و لوله فولادی بدون درز بازتاب این تصورات است. به عنوان مثال ، لوله کشی یکپارچه برای بسیاری از کاربردها با فشار بالا ، درجه حرارت بالا در صنایع نفت و گاز ، تولید برق و داروسازی مورد نیاز است.

لوله های درزدار ( که به طور کلی ارزان تر برای تولید هستند و در دسترس تر هستند ) تا زمانی که دما ، فشار و سایر متغیرهای خدمات از پارامترهای ذکر شده در استاندارد قابل اجرا، فراتر نروند در کلیه صنایع مشخص می شود.

در کاربردهای ساختاری ، هیچ تفاوتی بین عملکرد  ERW و لوله فولادی بدون درز وجود ندارد. در حالی که می توان این دو را به طور متقابل مشخص کرد ، منطقی نیست که لوله های درزدار ارزان، به همان اندازه خوب کار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *