کاربردهاي متانول

کاربردهاي متانول

ما در مقاله ی قبل درباره دانستنی های متانول با شما صحبت کردیم اکنون در این مقاله میخواهیم بدانیم کاربردهاي متانول چیست ؟ پس با ما همراه باشید:

متانول ماده‌ ايست بي‌رنگ و فرار با بوي خاص و قابل اشتعالی که به نام الکل چوب شناخته مي‌شود. متانول الکل يكي از سه محصول بسيار مهم صنايع شيميايي می باشند که مواد بسياري از آن به وجود می آید.

توليد متانول عمدتاً  از گاز متان مي­ باشد.لازم به ذکر است که این محصول در کشور چین معمولا از طریق قطران استحصالي زغال سنگ  تولید می شود. تنوع زیاد متانول و استفاده زیاد از آن در صنایع مختلف با عث می شود که این محصول به یک کالای استراتژیک تبدیل کند .و این باعث نوسان قیمت آن می شود .

ماده متانول جزء محصولاتی است که به مراتب بالاتر از صنعت پترو شیمی می باشد و به عنوان ماده اولیه برای تولید محصولات پایین دستس و میان دستی و همچنین به عنوان سوخت و انرژی کاربرد دارد.

 

همچنین از کاربرد های مهم آن در صنایع پایین دستی نفت ،گاز و پتروشیمی به موارد زیر می توان اشاره نمود:

  1. تهيه فرمالدئيدها: این فرمالين ها جهت مصارف خانگي، تهيه MDF و تخته چندلایه
  2. تولید رزینهای مختلف: این رزین ها در صنایع پایین دستی دیگری  در تولید دوربین های عکاسی ،ظروف و تجهیزات آشپزخانه ،کلید و پریز و انواع چسبهای صنعتی کاربرد به سزایی دارد.
  3. تهیه پلی متیل متا کربلایت: از این پلی متیل متا جهت توليد انواع لامينيت­ها و انواع ورني …
  4. تهیه متیل ترشری بوتیل اتر: جهت ارتقاء درجه آرام سوزي بنزين و جايگزين شدن برای تترا اتيل سرب
  5. توليد اسيد استيک: جهت تولید منومر وینیل استات که در صنایع نساجی و استفاده به عنوان محصول نهایی ،تهیه انواع پارچه و الیاف با توجه به کاربردهای مختلف آن.

علاوه بر موارد بالا کاربرد های جدیدتری وجود دارد که هنوز فراگیر نشده،که مهمترین آن ها عبارت اند از:

  • توليد سوختهاي هيدروژني و ادقام کردن آن ها با بنزين جهت سوخت اتومبيل­ ها و جايگزيني آن به­ جاي سوخت­ هاي فسيلي
  • توليد اتيلن و پروپيلن (MTP/MTO) از این ماده به عنوان ماده اوليه صنايع پتروشيمي
  • توليد دي‌متيل‌اتر (سوخت قرن بيست و يکم) جهت جايگزيني سوخت ديزل و جايگزين نفت گاز

لازم  است بدانید که بخش اعظمی از  متانول توليدي در دنیا جهت توليد فرمالدئيدها، اسيد استيك و MTBE مي‌شود. همچنين با توجه به كمبود منابع انرژي در آينده، مصرف مستقيم متانول به عنوان سوخت پاك و يا در توليد هيدروژن مصرفي پيل­هاي سوختي، مورد توجه بسیاری قرار گرفته است .

از تولید کنندگان عمده این محصول در کشور می توان به متانول کاوه, متانول مرجان, متانول سبلان, متانول دنا, متانول کیمیا پارس خاورمیانه , متانول سیراف , متانول زاگرس , متانول اصفهان نیز اشاره نمود.

زنجیره ارزش متانول :

کاربردهاي متانول
کاربردهاي متانول

 کاربردهاي متانول در بازار جهاني

بطور کلي لازم به ذکر است که بدانید که تقريبا ۶۰% از كل تقاضاي متانول جهت توليد مشتقات شيميايي سنتي می باشد. از جمله: فرمالدئيد، اسيد استيك و انواع ديگر مواد شيميايي است كه تقاضا براي آنها تحت تاثير سطوح مختلف فعاليتهاي اقتصادي جهان است. و ۴۰% باقيمانده آن که از رشد بالايي در تقاضا برخوردار می باشد که مربوط به مصارف انرژي و سوخت مصرفي بوده كه در محيط كنوني انرژي و در شرايط قيمت­هاي بالاي انرژي رشد وسيعي داشته است. اين ۴۰% شامل تركيب مستقيم متانول با گازوئيل ، استفاده از متانول به عنوان ماده اوليه در توليد دي‌متيل‌اتر و بيوديزل و متانول به اولفين و همچنين براي توليد  MTBE و نيز براي توليد زيست سوخت و سوخت دريايي مي­شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *