انواع مختلف پمپ ها

انواع مختلف پمپ ها

انواع مختلف پمپ ها  : پمپ های گریز از مرکز شایع ترین نوع پمپ در حال بهره برداری است. با وجود تنظیمات مختلف موجود، پمپ های گریز از مرکز به دلیل سادگی در طراحی ، راندمان بالا ، طیف گسترده ای از ظرفیت و سر، سرعت جریان صاف و سهولت کار و نگهداری از آنها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

پمپ های گریز از مرکز از یک یا چند پروانه استفاده می کنند که با شافت پمپ به آن وصل شده و می چرخند. این انرژی ، انرژی حرکتی را از طریق پمپ تأمین می کند و مایع را تحت فشار قرار می دهد تا بتواند آن را از طریق سیستم لوله کشی جابجا کند.

بنابراین پمپ، انرژی مکانیکی را از یک موتور به انرژی یک سیال متحرک تبدیل می کند. بخشی از انرژی به انرژی جنبشی حرکت سیال می رود و برخی به انرژی بالقوه که با فشار مایع یا با بالا بردن مایع در برابر جاذبه است، به ارتفاع بالاتر نشان داده می شوند.

پمپ گریز از مرکز توسط پمپ مایع هدایت شده در سیستم به درگاه مکش پمپ و از آنجا به ورودی پروانه کار می کند. پروانه چرخشی سپس مایع را در امتداد پره های چرخان حرکت می دهد و در همان زمان انرژی سرعت مایع را افزایش می دهد.

سپس مایع از پره های پروانه خارج می شود و به درون محفظه پمپ یا بدنه پمپ حرکت می کند تا جایی که سرعت بالای سیال از طریق یک فرایند انتشار به فشار زیاد تبدیل می شود. سپس مایع به درگاه تخلیه پمپ رفته و از آنجا به داخل سیستم یا در صورت پمپ چند مرحله ای به مرحله بعدی هدایت می شود.

 

کاربرد پمپ های گریز از مرکز

پمپ های گریز از مرکز معمولاً برای مایعات ویسکوزیته پایین ( نازک ) و سرعت بالای جریان ، انتخاب مطلوب هستند. آنها معمولاً در بسیاری از برنامه های مسکونی، تجاری، صنعتی و شهری استفاده می شوند.

 

انواع مختلفی از پمپ های گریز از مرکز

چهار طبقه بندی اصلی نوع پمپ گریز از مرکز وجود دارد که تمایز اصلی هرکدام مکانیزمی است که دیافراگم متقابل را هدایت می کند.

 

انواع مختلف پمپ ها
انواع مختلف پمپ ها

 

 

پمپ مکانیکی

این نوع پمپ دارای پیوند مکانیکی متقابل است که مستقیماً به دیافراگم متصل می شود. پمپ شامل یک مجموعه دنده یا مکانیسم مکانیکی دیگر می باشد که می تواند چرخش موتور را به یک حرکت برگشتی پیوندی که به دیافراگم وصل می شود تبدیل کند. جریان ممکن است با تغییر طول یا سرعت پمپ متفاوت باشد.

 

پمپ هیدرولیک

در این نوع عملكرد از یک مایع هیدرولیك متوسط ​​استفاده شده است كه در قسمت غیر محصول دیافراگم قرار دارد تا دیافراگم را خم كند. مایع هیدرولیک توسط یک پیوندگر معکوس تحت فشار قرار می گیرد.

گرچه مانند دیافراگم مکانیکی عمل می کند ، پیستون این پمپ به دیافراگم وصل نمی شود ، بلکه مایع هیدرولیک متوسط ​​را تحت فشار قرار می دهد که دیافراگم را خم می کند. جریان با این نوع پمپ دیافراگم با تغییر سرعت پمپ یا تغییر مقدار مایع هیدرولیکی که از آن عبور می کند متغیر است.

 

پمپ برقی

این پمپ ها دارای یک موتور الکتریکی هستند که به طور متناوب یک انرژی الکتریکی را از بین می برد و یک نیروی الکترو مغناطیسی ایجاد می کند که با یک قطعه فلزی روی دیافراگم واکنش نشان می دهد. این باعث می شود که دیافراگم خم شود. جریان با تغییر سرعت پمپ متفاوت است.

 

پمپ های دو دیافراگم با هوا    ( AODD )

این نوعی پمپ دو منظوره است. آنها دارای دو دیافراگم و دو دسته شیر دریچه چک هستند. پمپ توسط هوای فشرده کار می کند که بطور متناوب در سمت غیر محصول یک دیافراگم و سپس دیگری انجام می شود. هوا از طریق دریچه شاتل به طرفین متناوب دیافراگم تحویل داده می شود که جریان با تغییر فشار هوا به پمپ تغییر می کند.

 

محصولات دیگر ما 

فروش و قیمت به روز پمپ های مختلف با کیفیتی بالا و قیمت مناسب

الکتروموتورهای مختلف و ضد انفجار چینی

 

 

انواع مختلف پمپ ها
انواع مختلف پمپ ها

پمپ های سانتریفوژ

پمپ های سانتریفوژ از نوع دیافراگم است که در بسیاری از برنامه ها در زمینه های تجاری، صنعتی، شهری و علمی استفاده می شود. آنها معمولاً به عنوان پمپ های اندازه گیری برای پمپ کردن حجم دقیق مایع در تصفیه آب استفاده می شوند ( به عنوان مثال آب آشامیدنی، فاضلاب، دیگ بخار، آب استخر و غیره ).

این پمپ ها در برنامه های کاربردی فرآیند مورد استفاده قرار می گیرند که فشارهای بسیار زیاد ، در اندازه گیری مایعات و یا جایی که طبیعت بی نظیر این نوع پمپ مهم باشد، مورد نیاز است. پمپ های AODD اغلب برای جابجایی مایعات حاوی مواد جامد یا جایی که برق در دسترس نیست استفاده می شود.

 

مزایای  پمپ های سانتریفیوژ

  • هیچ مهر و موم درایو در این پمپ وجود ندارد ، بنابراین خطر نشت کاملاً از بین می رود. این بدان معنی است که مایعات خطرناک می توانند قبل از نشت کردن، پمپاژ شوند. از بین بردن مهر و موم درایو می تواند باعث از رفتن نشت، افت اصطکاک، سایش و سر و صدا شود و جداسازی کامل مایعات از درایو پمپ را فراهم کند. این تضمین می کند که نزدیک به ۱۰۰٪ قدرت موتور به نیروی پمپاژ تبدیل می شود.
  • انتقال گرما از موتور: محفظه پمپ با فاصله هوا از موتور جدا نمی شود که باعث ایجاد یک مانع حرارتی میگردد.
  • جداسازی کامل از محیط فرآیند: این فر آیند بدان معنی است که مایع نمی تواند از موتور پمپ خارج شود.
  • کاهش اصطکاک: اگر بار پمپ بیش از حد بزرگ باشد، می تواند باعث شکسته شدن اتصال مغناطیسی شود. با شکستن اتصال مغناطیسی، پمپ بار اضافی را تحمل نمی کند و آسیب می بیند.

 

مضرات پمپ های سانتریفیوژ

مایعات حاوی ذرات آهنی هنگام استفاده از پمپ درایو مغناطیسی مشکل ساز هستند. این امر به دلیل جمع شدن ذرات روی آهنربای پروانه است و با گذشت زمان باعث متوقف شدن پمپ می شود.

مقداری انرژی در کوپلینگ از بین می رود که این در درجه اول به دلیل مقاومت مغناطیسی است. اگر به طور غیر منتظره بارهای سنگینی رخ دهد، ممکن است باعث لغزش اتصال گردد.

 

برخی از مشکلات عادی این پمپ ها

  • کاویتاسیون
  • سایش بیش از حد پروانه
  • خوردگی درون پمپ ناشی از خواص سیال
  • افزایش یا عقب رفتن در خط
  • گرمای بیش از حد پمپ به دلیل جریان کم
  • نشت رسانه در امتداد شافت چرخان

 

بیشتر پمپ های سانتریفوژ خود ترمینال نیستند یعنی قبل از شروع پمپ ، باید درپوش پمپ از مایع پر شود یا پمپ قادر به عملکرد نباشد. در صورت پر شدن محفظه پمپ از بخارات یا گازها ، پروانه پمپ به گاز محدود شده و دیگر پمپاژ نمی کند.

برای اطمینان از اینكه پمپ سانتریفیوژ دارای تركیب است و به گاز تبدیل نمی شود ، بیشتر پمپ های سانتریفیوژ در زیر منبع قرار دارند كه پمپ از آن مکش خود را می گیرد. با تأمین مایع مکش پمپ تحت فشار تأمین شده توسط پمپ دیگری که در خط مکش قرار دارد ، همین اثر را می توان بدست آورد.

 

قیمت انواع پمپ 

فروشگاه پارسایان تأمین کننده انواع پمپ های مندرج  می باشد لطفا جهت مشاوره و خرید یا اخذ قیمت با کارشناسان ما در تماس باشید. فروشگاه پارسایان انواع پمپ را به صورت دسته اول و بدون واسطه وارد بازار می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *